هیدروکسید کلسیم

هیدروکسید کلسیم

هیدروکسید کلسیم چیست؟

هیدروکسید کلسیم یک ماده شیمیایی تولید شده از سنگ آهک است. هیدروکسید کلسیم به صورت طبیعی و ارگانیک ایجاد نمی شود بلکه باید از طریق فراوری آهک موجود در معادن آن را تولید نمود. هیدروکسید کلسیم نام علمی این ماده می باشد ولی با اسامی دیگری نظیر آهک هیدراته ، آهک مرده و یا اهک آبخورده هم شهرت دارد.

هیدروکسید کلسیم, کلسیم هیدروکسید, آهک هیدراته,

هیدروکسید کلسیم یکی از زیر مجموعه های کربنات کلسیم به شمار می رود. با این تفاوت که گاز کربنیک آن حذف شده است. اما به دلیل اینکه کربنات کلسیم یک ماده معدنی پایدار می باشد ، کلسیم هیدروکسید پس از مدتی در اثر ترکیب با گاز دی اکسید کربن موجود در هوا ، دوباره به کربنات کلسیم تبدیل خواهد شد.

مشخصات شیمیایی و فیزیکی هیدروکسید کلسیم

کلسیم هیدروکسید از نظر شیمیایی دارای فرمول Ca(OH)2 بوده و ماده قلیایی است. آهک هیدراته دارای پایداری مناسبی است و در صورت ترکیب با مواد مختلف ، تغییر نمی کند. از نظر فیزیکی هم یک پودر سفید رنگ و نامحلول در آب است. 

برای تولید هیدروکسید کلسیم از اکسید کلسیم به عنوان ماده اولیه استفاده می شود. اکسید کلسیم یا آهک زنده یک ماده خشک و فعال است که برای تبدیل آن به کلسیم اکسید از آب استفاده می شود. آب به عنوان ماده هیدراته کننده اکسید کلسیم استفاده شده و یون هیدروکسید ایجاد می کند.

کاربردها و موارد مصرف هیدروکسید کلسیم 

هیدروکسید کلسیم به عنوان ماده ای قلیایی و پایدار با مزیت های فراوان ، کاربرد های مختلفی دارد. صنعت ساختمانی و راه سازی اصلی ترین مصرف کننده هیدروکسید کلسیم یا همان آهک هیدراته است. تهیه ملات و مصالح ساختمانی با استفاده از هیدروکسید کلسیم صورت می گیرد. 

در تولید کاغذ نیز به اندازه صنایع ساخت و ساز از هیدروکسید کلسیم استفاده می کنند. آهک هیدراته در کاغذ سازی نقش پر کننده را دارد. خاصیت انعقادی هیدروکسید کلسیم سبب شده تا از آن در تصفیه آب استفاده شود و کلیه مواد و ذرات معلق آلوده کننده در آب را ته نشین سازد.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :